kask budowlany

Przebieg montażu wełny lameli

Wełna lamela jest to produkt przystosowany do ocieplania budynków zarówno nowo powstałych jak i tych starszych. Wełna lamela charakteryzuje się prostopadłym układem włókien w stosunku do ocieplanej ściany. Wełna wytrzymuje temperaturę do 1000 stopni Celsjusza, więc jest produktem niepalnym. Zapobiega rozprzestrzenianiu się ognia w budynku.

Wełnę montujemy podobnie jak styropian, jednakże kilka rzeczy robi się inaczej.

Na początku montujemy listwę startową - ( służy do wystartowania warstwy styropianu lub wełny, oraz chroni przed dostaniem się gryzoni ), 40 cm od gruntu. Śruby mocujące wkręcamy co 30 cm. Końcówki listew startowych scalamy za pomocą specjalnych łączników. Następnie przygotowujemy klej, pamiętając o odpowiednich proporcjach i mieszaniu maksymalnie 3 minuty. Następnie na całą powierzchnie wełny za pomocą pacy zębatej nanosimy klej. Płytę mocno dociskamy do podłoża i do innych płyt a ewentualny nadmiar zaprawy zbieramy.

Jeżeli zdarzy się, że pomiędzy płytami pojawi się szczelina zawsze uzupełniamy ją tym samym materiałem, nigdy nie należy uzupełniać jej klejem. Jest to bardzo ważne gdyż mogą pojawić się tzw. mostki cieplne - ( przewodność cieplna spowodowana brakiem materiału izolacyjnego ). Zarówno na powierzchni ściany, jak i na narożach wełnę układamy mijankowo podobnie jak cegły. Dla dodatkowego zabezpieczenia po 24 h od montażu płyt można wbić kołki. Kołki wbijamy na każdym wierzchołku płyty oraz na krawędzi. Na wszystkich krawędziach i narożach mocujemy specjalne narożniki, zapobiegające niszczeniu się elewacji. Następnie "wtapiamy" specjalną siatkę zbrojącą. Należy zwrócić uwagę na dwie ważne rzeczy. Siatka nie powinna być zaginana i należy ją układać od góry do dołu. Nigdy nie należy nakładać siatki na suche płyty a następnie nakładać zaprawy, gdyż w znacznym stopniu zmniejsza to jej przyczepność. Końcówki siatek nakładamy na siebie z zakładką od 6 do 10 cm, a po zakończeniu prac siatka nie powinna być widoczna. Po 48 h można nakładać podkład tynkarski oraz tynk.