kask budowlany

Straty ciepła w budynku

Posiadając własny dom przychodzi czas, że zaczynamy zastanawiać się nad jego dociepleniem. Rzadko kiedy decydujemy się na to ze względów ekologicznych. Zależy nam bardziej na względach finansowych i wprowadzeniu oszczędności do naszego domowego budżetu. Przez ostatnie 15 lat obserwujemy ciągły wzrost wydatków na ogrzewanie. Nic nie wskazuje na to, że ten trend miał by się w najbliższych czasach zmienić. Nie ma się czemu dziwić patrząc na rosnące ceny energii elektrycznej, gazu, oleju opałowego, węgla, czy też koksu. Czy rzeczywiście inwestycja w termomodernizację może nam się zwrócić?

Popatrzmy na ciepło uciekające z budynku. Najlepiej spojrzeć na zdjęcie z kamery termowizyjnej, na której widać że dużo ciepła ucieka przez źle wykonane wentylacje około 15%. Przez ściany około 35%, okna 30%, dach 15% oraz zaniedbywaną pod względem ocieplania piwnice, przez którą straty ciepła są mierzone na 5%. Jak widać nie należy skupiać się tylko na dociepleniu ścian budynku. Równie ważne jest docieplenie poddaszy, stropów, oraz montaż solidnych okien i drzwi zewnętrznych.

Zanim więc zleci się wykonie prac, należy poprosić o poradę specjalistę z firmy budowlanej, który określi jak i czym należy ocieplić nasz dom. Dopiero po odpowiednio zaplanowanych i rzetelnie wykonanych pracach utrzymamy komfort cieplny, rachunki za ogrzewanie zmaleją, co pozwoli w stosunkowo krótkim czasie zwrócić całą inwestycje. Nie polecamy zabierać się za docieplanie samemu lub powierzać pracę niewykwalifikowanym ekipom. Należy mieć na uwadze fakt, że o jakości docieplania nie decyduje tylko dobór odpowiedniego materiału tudzież jego grubość ale również w dużym stopniu jakość wykonanych robót.