Dlaczego warto docieplać?
Odpowiedź na powyższe pytanie wydaje się być oczywista. Oszczędzamy energię, a co za tym idzie oszczędzamy pieniądze. Badania dowodzą, że dzięki odpowiednio przeprowadzonej termomodernizacji koszty ogrzewania mogą spaść nawet o 50%. Zapotrzebowanie na węgiel, olej opałowy spada trzykrotnie. Inwestycja powinna zwrócić się w ciągu kilku sezonów grzewczych, więc nie dość, że odzyskamy włożone środki to jeszcze niedługo zaczniemy na tej inwestycji zarabiać. Uzyskamy nową, ładną elewację budynku, więc nasz dom zyska podwójnie. Zyska na aspektach wizualnych, będzie podobał się mieszkańcom jak i sąsiadom. Warto również wspomnieć, że ocieplając budynek chronimy środowisko naturalne, co w dzisiejszych czasach nie jest bez znaczenia. Należy wiedzieć, że 40 % CO2 znajdującego się w atmosferze, pochodzi właśnie ze źle docieplonych budynków.
Dzięki izolacji cieplnej można też uniknąć wszelkich plam i przebarwień pojawiających się na ścianie wewnątrz budynku, spowodowanych przemarznięciem murów w czasie zimy. Temperatura powietrza w domu nie powinna spadać poniżej 15 stopni Celsjusza, inaczej pojawiają się na tynku wyżej wspomniane przebarwienia. Ocieplenie przydaje się również latem, gdyż dzięki izolacji budynek wolniej się nagrzewa. Nowa elewacja, dzięki swoim funkcjom akustycznym zmniejsza natężenie hałasu w mieszkaniu. Wszelkie hałasy zostają skutecznie tłumione. W przypadku nie wykonanej lub źle wykonanej izolacji w budynku może pojawić się wilgoć, pleśń i grzyb.
Podsumowując - dobrze przeprowadzone docieplenie budynku przynosi same korzyści. Żeby tak mogło się stać, musi być wykonane starannie, w zgodzie ze sztuką budowlaną i przez wykwalifikowane osoby.