Przebieg montażu styropianu
Styropian jest to lekki materiał budowlany. Dzięki swoim właściwościom słabego przewodnictwa cieplnego wykorzystuje się go do izolacji ścian, stropów i podłóg. Styropian składa się aż z 98% powietrza, więc jest to materiał podtrzymujący ogień. Właśnie dlatego w budownictwie stosuje się tylko styropiany samo gasnące.
Styropian jest tańszy od wełny, a jego montaż wygląda bardzo podobnie. Na rynku mamy bardzo szeroki wybór styropianów. Od zwykłego białego o kształcie prostopadłościanu przez specjalny zakładkowy, który dzięki specjalnym zakładkom pióro wpust - ( rodzaj złącza wtykowego bardzo szczelnego ) pozwala zmniejszyć ewentualne mostki cieplne - ( przewodność cieplna spowodowana brakiem materiału izolacyjnego ), aż po styropiany z dodatkiem grafitu, który ma lepsze właściwości izolacyjne. Zawsze należy kupować styropian z pewnego źródła. W przypadku gdy styropian jest sprzedawany po dużo zaniżonych cenach może się okazać, że był niesezonowany. Nałożenie takiego styropianu może skończyć się popękaniem elewacji. Wszystkie wyżej wymienione styropiany montujemy w bardzo podobny sposób.
Na początku montujemy listwę startową ( służy do wystartowania warstwy styropianu lub wełny, oraz chroni przed dostaniem się gryzoni ), 40 cm od gruntu. Śruby mocujące wkręcamy co 30 cm. Końcówki listew cokołowych scalamy za pomocą specjalnych łączników. Następnie przygotowujemy klej, pamiętając o odpowiednich proporcjach. Na powierzchnie styropianu nakładamy na wszystkich krawędziach klej oraz umieszczamy kilka placków kleju na środku płyty. Płytę mocno dociskamy do podłoża i do innych płyt a ewentualny nadmiar zaprawy zbieramy. Jeżeli zdarzy się, że pomiędzy płytami pojawi się szczelina zawsze uzupełniamy ją tym samym materiałem. Nigdy nie należy uzupełniać jej klejem. Jest to bardzo ważne, gdyż mogą pojawić się tzw. mostki cieplne - ( przewodność cieplna spowodowana brakiem materiału izolacyjnego ). Zarówno na powierzchni ściany, jak i na narożach styropian układamy mijankowo podobnie jak cegły. Dla dodatkowego zabezpieczenia po 24 h od montażu płyt można wbić kołki. Kołki wbijamy na każdym wierzchołku płyty. Na wszystkich krawędziach i narożach mocujemy specjalne narożniki, zapobiegające niszczeniu się elewacji. Następnie "wtapiamy" specjalną siatkę zbrojącą. Siatkę zawsze "wtapiamy" w klej nigdy na odwrót. Siatkę układamy z zakładem 6-10cm. Siatka po "zatopieniu" nie może być widoczna. Po 2 dniach można nakładać podkład tynkarski oraz tynk.