Jak dobrać system docieplenia?
Każdy chciałby posiadać w swoim domu tzw. komfort cieplny czyli temperaturę około 20 stopni Celsjusza.
Często okazuje się to niemożliwe, ze względu na rosnące opłaty za ogrzewanie. Staramy się oszczędzać kosztem własnego zdrowia. Jedyną metodą ograniczenia kosztów związanych z ogrzewaniem w zimie jest zapobieżenie ucieczki ciepła z budynku. Jak to zrobić? Właśnie poprzez docieplenie odpowiednich elementów budynku.
W poniższym artykule postaramy się wyjaśnić, dlaczego jest to tak bardzo ważne i jak dobrać system docieplenia naszego budynku.
Na samym początku należy ustalić wiek budynku oraz sprawdzić skuteczność wentylacji. Występują pewne różnice w docieplaniu budynku dobrze i źle wentylowanego. Trochę inaczej ocieplimy budynek dopiero co wybudowany, a inaczej budynek kilkudziesięcioletni. Istnieją cztery systemy wykonania elewacji budynku.
System na wełnie lameli:
W tej metodzie okładziną naszych ścian elewacyjnych jest wełna mineralna. Wybór tej metody zalecany jest do budynków, w których wewnętrzne ściany są, lub dopiero będą tynkowane tynkiem cementowo-wapiennym. Wełna jest materiałem „ oddychającym”, co pozwoli naszym ścianom prowadzić cyrkulację powietrzną. Do przyklejania płyt, jak i zbrojenia siatką, używamy wysoko elastyczne kleje, a potrzebne tynki to: mineralne, sylikatowe lub sylikonowe. Taki system elewacji jest najzdrowszy dla nas samych i najkorzystniej wpływa na nasz budynek. Jego wadą jest niestety cena – metoda najdroższa.
System na styropianie grafitowym:
W tej metodzie okładziną naszych ścian elewacyjnych jest styropian grafitowy. Wybór tej metody zalecany jest do budynków, gdzie konieczne jest użycie cieńszego styropianu, lub nasz budżet pozwala na wybór takiej elewacji. Styropian grafitowy posiada najniższą lambdę, to znaczy współczynnik ciepła - ( ochrona przed ucieczką ciepła ) i stawia go na czołowym miejscu wśród styropianów. Tutaj również używamy kleje wysoce elastyczne a dobór tynków jest dowolny. Wymieniona metoda jest coraz częściej stosowana na naszym krajowym rynku – dobra , solidna elewacja za niezbyt wygórowaną cenę.
System na styropianie zakładkowym:
W tej metodzie okładziną naszych ścian elewacyjnych jest styropian zakładkowy. Wybór tej metody zalecany jest do budynków nowo wybudowanych. System zakładkowy idealnie niweluje nieszczelności w spoinach cegieł, powstałych w trakcie murowania poszczególnych ścian budynku. Do przyklejania styropianu używamy klejów ogólnie dostępnych na naszym rynku, dobór tynków jest również dowolny. Wymieniona metoda jest dobrze znana i często stosowana w naszym budownictwie – polecana wśród inwestorów budynków nowo powstałych.
System na styropianie tradycyjnym:
W tej metodzie okładziną naszej elewacji jest styropian tradycyjny EPS 70 lub styropian fasadowy. Metoda ekonomiczna, pozwalająca na użycie dowolnych materiałów przez co znacząco obniży budżet na naszą elewację. Przedstawiona metoda jest najczęściej stosowana w naszym kraju. Idealnie odnawia nasze starsze budynki – zwrot inwestycji w krótkim czasie.
Przed rozpoczęciem prac elewacyjnych i doborem jednego z wyżej wymienionych systemów, zalecamy konsultację z wyspecjalizowaną firmą.