kask budowlany

Malowanie elewacji Wrocław

Jak zabrać się za malowanie elewacji, żeby efekt spełnił Twoje oczekiwania? To ważna czynność z punktu widzenia opieki nad budynkiem, nie tylko ze względów estetycznych, dlatego warto posiada tę wiedzę. Przeczytaj, jak przeprowadzać renowację skutecznie i precyzyjnie!

Malowanie elewacji we Wrocławiu czy każdym innym mieście jest niezbędne, aby budynek prezentował się z zewnątrz nienagannie. Nie należy jednak podejmować pochopnych decyzji – wręcz przeciwnie, zaleca się spokój i precyzję.

Najpierw trzeba dokładnie ocenić stan podłoża, które ma zostać pomalowane. Wszelkie pęknięcia czy widoczne ślady wilgoci są absolutnie nie do zaakceptowania, jeśli zależy nam na estetycznym efekcie. Za pomocą szpachelek czy specjalnych preparatów trzeba się pozbyć niepożądanych elementów. Mowa zarówno o łuszczącej się farbie, jak i plamach, mchach, zaciekach, porostach, grzybach czy algach. W zależności od otoczenia domu i jakości elewacji zabrudzona powierzchnia może wymagać naprawdę dużego zaangażowania, gdy chce się ją doprowadzić do stanu nadającego się do malowania. Wspomniane już wcześniej pęknięcia czy rysy warto wypełnić masą szpachlową, oczywiście wyrównując powierzchnię. Jak widać – samo przygotowanie elewacji do pomalowania może potrwać kilka dni. Warto celować w słoneczne, ciepłe dni, które sprzyjają podobnym pracom.

Pamiętaj, że zabrudzona elewacja, wobec której nie zastosujesz powyższych działań, nie będzie dobrym podłożem dla świeżej farby. Plamy i inne niepożądane elementy i tak prędzej czy później wyjdą na światło dzienne, a sama farba będzie się słabo trzymać i szybko niszczyć. To nie pora na „pudrowanie”, lecz porządny remont. Inaczej inwestowanie w farbę zewnętrzną do elewacji nie ma większego sensu.

Malowanie elewacji w praktyce

Co powinieneś wiedzieć:

  • przygotuj kompresor, wałek na rączce i pędzle do detali,
  • zabezpiecz ogród, okna i drzwi,
  • skompletuj narzędzia, ale i drabiny oraz rusztowanie,
  • maluj od góry, pasami, w 2-3 warstwach.

Fasady Wrocław

Dlaczego fasady we Wrocławiu tak często zachwycają mieszkańców i turystów? Ponieważ właściciele budynków dbają o remonty, przeprowadzając (nierzadko samodzielnie) skuteczne malowanie. Dlatego wybierz taki odcień farby, który pasuje do otoczenia, ale i Twoich upodobań. Sama emulsja musi być ściśle dopasowana do rodzaju elewacji. Czym innym maluje się drewno, cegły, tynki mineralne, silikonowe, cement, beton czy powierzchnie cementowo-wapienne albo syntetyczne.

Gruntowanie

Elementem prac zasługującym na osobne wyróżnienie jest gruntowanie. Podobnie jak w pomieszczeniach, również na zewnątrz budynku warto poprzedzić malowanie nałożeniem warstwy odpowiednio dobranego preparatu. Popularny grunt zwiększa przyczepność farby, a także zmniejsza chłonność podłoża. Zakup gruntu warto połączyć z nabywaniem farby, tak aby oba produkty pasowały do siebie.