kask budowlany

Docieplenie stropu Wrocław

Termoizolacja jest bardzo ważnym etapem budowania lub remontowania budynku – między innymi jego stropu. Podstawowymi materiałami wykorzystywanymi do ocieplenia są styropian oraz wełna mineralna. Który wybrać? Jakie są zalety i wady obu rozwiązań? Odpowiedź znajdziesz w poniższym mini-poradniku przygotowanym specjalnie dla czytelników, których interesuje docieplenie stropu we Wrocławiu.

Docieplenie stropodachu Wrocław

Jeśli w budynku znajdują się poddasza, zdecydowanie warto je ocieplić. Wiele osób posiada w domu przestrzenie, które służą jako strych, suszarnia lub po prostu nie są wykorzystywane. Dzięki podjęciu decyzji o termoizolacji oszczędza się na rachunkach w sezonie grzewczym i posiada się po prostu bardziej energooszczędny budynek. Energia, która zwykle ucieka przez nieocieplony strop, w tym przypadku zostaje zatrzymana. Inaczej jest w sytuacji zamieszkanych poddaszy – wtedy nie opłaca się ocieplać samego stropu, tylko połaci dachowej.

Wróćmy jednak do meritum. Jak powinno przebiegać docieplenie stropodachu we Wrocławiu z wykorzystaniem materiałów do kupienia na miejscu? Są to wełna mineralna i styropian. Czy oba nadają się w tym samym stopniu?

Docieplenie stropu wełną mineralną

Wełna mineralna stanowi materiał o wysokiej sprawności izolacji. Dzięki niej zimno z zewnątrz nie dostaje się do środka i odwrotnie – ciepło wewnątrz domu nie ucieka zbyt szybko. Przy okazji posiada także właściwości akustyczne – chroni przed hałasem, a poddasze może być przecież pralnią czy innym „technicznym” wnętrzem emitującym niekoniecznie pożądane dźwięki.

Wełna mineralna jest sprężysta i świetnie zakrywa konkretną przestrzeń. Jest ognioodporna, przez co bezpieczna. W zależności od potrzeb wybiera się wełnę mineralną skalną lub szklaną (ta druga jest lepsza pod względem izolacji termicznej).

docieplanie stropu

Docieplenie stropodachu styropianem

Alternatywnym wyborem wobec wełny mineralnej jest w przypadku ocieplania obiektów (w tym ich stropów) styropian. Co prawda nie ma on właściwości akustycznych (to jest tłumienia hałasów), nie wyróżnia się także sprężystością przez to, że jest sztywny. Nie jest też idealnie dopasowany do powierzchni, szczególnie nierównych, niestandardowych.

Nadal jest jednak dobrym izolatorem termicznym, pod warunkiem wyboru produktu o korzystnym współczynników przewodzenia ciepła (parametr lambda). Plusem styropianu jest także odporność na rozciąganie, czyli wytrzymałość na mechaniczne zniszczenia.